Honors and Awards

New PhDs See our Recent Graduates page

 

2018-2019 Honors and Awards

Fellowships

  • Erica Akhter – NSF Graduate Research Fellowship Program (GRFP)
  • Laura Butkovich – NIH Predoctoral National Research Service Award (NRSA)
  • Rachel Conn – NSF Graduate Research Fellowship Program (GRFP)
  • Desiree De Leon – NSF Graduate Research Fellowship Program (GRFP)
  • Aiden Ford – NSF Graduate Research Fellowship Program (GRFP)
  • Stephanie Foster – NIH Predoctoral National Research Service Award (NRSA)
  • Eduardo Gigante – NIH Predoctoral National Research Service Award (NRSA)
  • Sherod Haynes – NIH Predoctoral National Research Service Award (NRSA)
  • Elizabeth Hinton – NSF Graduate Research Fellowship Program (GRFP)
  • Brendan O’Flaherty – NIH Predoctoral National Research Service Award (NRSA)
  • Andrea Pack – NSF Graduate Research Fellowship Program (GRFP)
  • Stephanie Pollitt – NIH Predoctoral National Research Service Award (NRSA)
  • Phillip Price – NIH Predoctoral National Research Service Award (NRSA)
  • Stephanie Prince – NSF Graduate Research Fellowship Program (GRFP)
  • Varun Saravanan – NIH Predoctoral National Research Service Award (NRSA)
  • Rachel Tillage – NIH Predoctoral National Research Service Award (NRSA)
  • Ariel Valdez – NIH Predoctoral National Research Service Award (NRSA)
  • Alynda Wood – NSF Graduate Research Fellowship Program (GRFP)

Travel Awards

  • Pernille Buelow – National Fragile X Foundation Junior Investigator Award to travel and speak at the NFXF International Fragile X Conference
  • Lauren Edwards – American Society for Neurorehabilitation Travel Fellowship for Diversity
  • Nuri Jeong – IBRO Young Investigator Training Program: 10th IBRO World Congress of Neuroscience
  • Ashlyn Johnson – Alzheimer’s Disease-Related Dementias Scholar to attend the Alzheimer's Disease-Related Dementias Summit
  • Neeti Mehta – Psychoneuroimmunology Research Society Annual Meeting, Berlin
  • Stephanie Prince – Society for Neuroscience Trainee Professional Development Award
  • Rachel Tillage – Society for Neuroscience Trainee Professional Development Award
  • Ariel Valdez – Carl Storm Underrepresented Minority Fellowship for Gordon Research Conference on Fragile X and Autism-Related Disorders 
  • Ariel Valdez – National Fragile X Foundation Junior Investigator Award to travel grant and speak at the NFXF International Fragile X Conference

Teaching Awards

  • Elizabeth Kline – Graduate Division of Biological Sciences Student Career Teaching Award
  • Matthew Stern – Graduate Division of Biological Sciences TATTO Teaching Award
  • Archana Venkataraman – Piedmont Sustainability Teaching Fellowship
  • Archana Venkataraman – SIRE Graduate Teaching Fellowship

Annual GDBBS Division Student Advisory Council (DSAC) Awards

  • Erica Akhter – 3rd place symposium speaker
  • Erin King – Outstanding poster presentation with travel award to Society for Neuroscience

Other Honors and Awards

  • Erica Akhter – Keynote Speaker, Georgia State University Biological Honors Society Induction
  • Simone Campbell – Society for Neuroscience Scholars Program Associate
  • Lauren Edwards – 1st place, Three minute thesis oral presentation for Laney Graduate School
  • Lauren Edwards – 1st place, Elevator Pitch at NEURAL Conference
  • Lauren Edwards – Herman Reese Community Service Award
  • Mary Herrick – President, Laney Graduate School Graduate Student Council
  • Mary Herrick – Graduate Division of Biological Sciences Student Leadership Award
  • Arielle Valdez – Graduate Division of Biological Sciences Neuroscience Program Scholar of the Year
  • Elyse Morin – Stuart Zola Award in Neuroscience
  • Archana Venkataraman – Emory Women’s Club Memorial Fellowship in Graduate Research
  • Archana Venkataraman – Sigma-Xi Grants-in-Aid of Research

7th Annual Neuroscience Graduate Program Awards

The NS Awards were established in 2013 to recognize the outstanding work and contributions of our students and faculty.

The 2019 winners are: 

  • Pernille Buelow – Outstanding Scientific Achievement
  • Alejandro Lopez – Outstanding Early Scientific Achievement
  • Erica Akhter – Scientific Outreach
  • Alejandro Lopez – University Service
  • Erin King – Leadership
  • Andrea Pack – Excellence in Teaching
  • Arielle Valdez – Excellence in Mentorship
  • Victor Faundez – GIN Faculty of the Year  
  • Kamyra Edokpolor – GIN Service Award

See Honors and Awards from past years:

2017-2018

2016-2017

2015-2016

2014-2015

2013-2014

2012-2013

2011-2012

2010-2011

2009-2010

2008-2009

2007-2008

2006-2007

2004-2005

2003-2004